اکستازی چه اثراتی روی مغز می‌گذارد؟| 07642228010

اکستازی چه اثراتی روی مغز می‌گذارد؟| 07642228010

1402/8/6 178 0

اکستازی چه اثراتی روی مغز می‌گذارد؟| 07642228010

قرص اکس دارای ترکیبات آمفتامین‌دار است که از این نظر مشابه ماده مخدر شیشه است. قرض اکستازی در فضای آزمایشگاه تولید می‌شود و رنگ آن سفید است

قرص اکس دارای ترکیبات آمفتامین‌دار است که از این نظر مشابه ماده مخدر شیشه است. قرض اکستازی در فضای آزمایشگاه تولید می‌شود و رنگ آن سفید است، با این حال در آزمایشگاه می‌توان با مواد مختلف رنگ آن را تغییر داد. سوء مصرف این قرص به دلیل محرک بودن آن اتفاق می‌افتد. البته این خوشی زودگذر می‌تواند صدمات جبران ناپذیری را به بدن وارد کند. مصرف کردن این قرص نیز به شیوه‌های مختلفی انجام می شود.

استنشاق یا تزریق از روش‌های مصرف قرص اکستازی است که البته کمتر مرسوم هستند. زمانی که فرد این قرص را مصرف می‌کند، جذب آن در سیستم گوارش به سرعت انجام می‌شود. به همین جهت آثار ناشی از قرص، زمان بسیار کوتاهی، اثرات خود را نشان می دهد. با توجه به ویژگی‌هایی که در این قرص وجود دارد،‌ اعتیاد به آن می‌تواند زندگی عادی فرد را  مختل نماید. با توجه به اثرات منفی این قرص، باید برای ترک آن یک برنامه‌ریزی درست با کمک متخصص این رشته انجام گیرد.

اثرات بلند مدت اکستازی 

مغز افراد مصرف کننده قرص اکستازی با آسیب‌هایی در نواحی مربوط به یادگیری، خواب و یکپارچه سازی هیجانات روبه‌رو می شود و این یعنی، مصرف اکس می‌تواند با تخریب مناطق مختلفی از مغز باعث اختلالاتی چون افسردگی، اضطراب، از دست دادن حافظه یا آلزایمر و سایر بیماری‌های عصبی-روانی در آینده بشود.

اثرات سوء‌مصرف این ماده به اندازه‌ای خطرناک است که می تواند در فرد پارانویا یا حملات جنونی و توهمی بوجود آورد که ممکن است برای همیشه در فرد ماندگار شده و به هیچ عنوان از  بین نرود.

اکستازی مانند مواد اعتیاد آور  دیگر ، سیستم ایمنی بدن را به شدت تضعیف می‌کند و آسیب‌پذیری بدن در برابر بیماری‌های عفونی و ویروسی را به شدت افزایش می‌دهد. علاوه بر همه اینها ارگان‌هایی که کار دفع مواد سمی زاید بدن مثل کلیه و کبد را بر عهده دارند دچار صدمات غیرقابل برگشتی خواهند شد.

نتایج مطالعات نشان می دهد که اکس می‌تواند اثرات طولانی مدت روی بخش‌هایی از مغز که مسئول تفکر و حافظه هستند، بوجود آورد. مطالعاتی که روی حیوانات صورت گرفته نشان داده است که تزریق اکس در بدن حیوانات در طول چهار روز، آسیب‌های مغزی در آن‌ها بوجود آورده که اثر آن پس از شش یا هفت سال بعد آشکار می‌شود. این مطالعات نشان داده‌ که بعضی سلول‌های آسیب دیده مغز، پس از قطع مصرف اکستازی، رشد نموده و دوباره ساخته می‌شوند، اما این رشد لزوماً در همان قسمت قبلی انجام نمی شود، بلکه در جای دیگر رشد فزاینده خواهد داشت که هرگز کارکرد قبلی خود را نخواهد داشت.

بیشتر بخوانید: شیشه چه تفاوتی با کوکائین دارد؟ 

اکستازی چه اثراتی روی مغز می‌گذارد؟

تحقیقات نشان می دهد که اکس حتی اگر طی یک دوره کوتاه مدت مصرف شده باشد، آسیب‌های جدی و مخرب بلندمدتی در مغز انسان ایجاد خواهد کرد. اکستازی اثرات اولیه خود بر مغز را با تاثیر بر نورون‌هایی بوجود می آورد که از انتقال دهنده عصبی به‌نام سروتونین برای ارتباط با سایر بخش‌های سیستم عصبی استفاده می‌کنند. سروتونین نقش بسیار مهمی در تنظیم حالت روحی افراد، پرخاشگری، فعالیت جنسی، خواب، حافظه، یادگیری، حساسیت به درد و اشتها دارد که استفاده مکرر از اکستازی و یا اعتیاد به آن می‌تواند باعث از بین رفتن و تخریب سلول‌های ترشح کننده سروتونین شده و تخریب این سلول‌ها باعث اختلال در عملکردهایی مانند اختلال در حافظه و یادگیری، کم اشتهایی، افزایش احساس درد، افسردگی و اضطراب خواهد شد.

اکستازی، ساختار شیمیایی مشابه به آمفتامین‌ها دارد و می‌تواند باعث تخریب و از بین رفتن نورون‌هایی در مغز شود که دارای نوروترانسمیتر دوپامین هستند. آسیب به این نورون‌ها و کاهش دوپامین باعث اختلالات حرکتی در فرد می شود که بیماری پارکینسون را به دنبال خواهد داشت. مشخصه این اختلال، عدم هماهنگی حرکتی و رعشه است که می‌تواند در نهایت به نوعی فلج منجر شود.

یکی از این تحقیقات، نشان داد که مصرف طولانی مدت قرص اکستازی می‌تواند به عوارض مخربی در حافظه دیداری و کلامی فرد منجر شود که حتی پس از قطع مصرف این ماده نیز باقی خواهد ماند. آسیب به سایر کارکردهای شناختی از جمله ناتوانی در استدلال کلامی و توجه پایدار نیز گزارش شده است. این عوارض بستگی به میزان، نوع و درجه خلوص ماده مصرفی نیز دارد.

اکستازی چه مدت در بدن می‌ماند؟

زمانی که فرد قرص اکستازی مصرف می‌کند، جذب آن از طریق معده و روده انجام می‌شود و ترکیبات وارد جریان خون می‌شوند. این ترکیبات مغز را وادار می‌کند که مواد شیمیایی مختلفی ترشح نماید. در این حالت هورمون‌هایی مثل دوپامین، نورآدرنالین و سرتونین ترشح می‌شوند که باعث ایجاد حس سرخوشی در فرد می‌شوند. تاثیرات قرص اکستازی موقت است و تا ۶ ساعت در بدن مصرف کننده باقی می ماند. بعد از این بازه زمانی ۶ ساعته، بدن دوباره به حالت عادی خود بربازمی گردد.

هر چقدر که زمان از مصرف قرص بگذرد، تاثیرات آن کمتر می‌شود. با توجه به اثرات مخربی که انواع قرص اکس بر روی مغز دارد، شخص معتاد بخش زیادی از توانایی‌های مغزی خود را از دست می‌دهد. از همین رو هر چقدر که سریع‌تر روند بهبودی آغاز شود، شخص بهتر می‌تواند برای درمان خود اقدام نماید. اگر بیمار اراده محکمی داشته باشد، می‌تواند با یک برنامه‌ریزی درست از شر اعتیاد رهایی یابد.

بیشتر بخوانید: انواع روش های ترک الکل

آیا اکستازی اعتیادآور است؟

معمولا بیش از ۶۰ درصد کسانی که قرص اکستازی مصرف می‌کنند به آن معتاد می‌شوند. به طور کلی ترکیبات آمفتامینی می‌تواند باعث بروز اعتیاد در فرد شود که قرص اکس نیز دقیقا یکی از همین موارد است. از آنجایی که این قرص احساس سرخوشی برای فرد ایجاد می‌کند، شخص برای تجربه آن حس باز هم مصرف خواهد کرد، اما زمانی که مدتی از مصرف فرد می‌گذرد، دیگر لذت اولیه در اکستازی وجود نخواهد داشت.

به همین علت، فرد دوز مصرف خود را بالاتر می‌برد که منجر به اعتیاد خواهد شد. مواردی مانند احساس افسردگی و خستگی مفرط، نشانه‌هایی از اعتیاد به اکستازی هستند. همچنین کسانی که انواع قرص اکس را  مصرف می‌کنند، برای تمرکز کردن و گرفتن تصمیم‌های مختلف، دچار اختلال خواهند شد. همه این موارد نشان می‌دهد که مشکلات قرص اکس چیست و تا چه اندازه مخرب است. در صورتی که فردی به این قرص اعتیاد پیدا کند، باید طی یک دوره درمانی آن را ترک نماید. 

کلینیک ترک اعتیاد مهر میناب اولین مرکز خصوصی ترک اعتیاد در شهرستان میناب به سرپرستی دکتر مهدی افشاری با سابقه 4000 بیمار تحت درمان از بدو تاسیس تاکنون، آماده ارائه خدمات تخصصی از جمله سم زدایی درمان نگهدارنده با استفاده از متادون، اپیوم و بوپره نورفین مشاوره فردی و خانوادگی گروه درمانی در میناب می باشد. این مرکز با کادری متخصص، با تجربه و کارآمد و محیطی کاملا تخصصی، آماده است تمام تبحر و توانایی خود را در خدمت عزیزان مورد نیاز به ترک اعتیاد قرار دهد.

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 


×

چطور میتونم کمکت کنم؟