قرص اکستازی آمفتامین ‌دار چیست؟ 07642228010

قرص اکستازی آمفتامین ‌دار چیست؟ 07642228010

1402/5/28 101 0

قرص اکستازی آمفتامین ‌دار چیست؟ 07642228010

قرص اکس دارای ترکیبات آمفتامین ‌دار است که از این نظر مشابه ماده مخدر شیشه است.

قرص اکستازی آمفتامین ‌دار چیست؟

قرص اکس دارای ترکیبات آمفتامین ‌دار است که از این نظر مشابه ماده مخدر شیشه است. قرض اکستازی در فضای آزمایشگاه تولید می‌شود و رنگ آن سفید است، با این حال در آزمایشگاه می‌توان با مواد مختلف رنگ آن را تغییر داد. سوء مصرف این قرص به دلیل محرک بودن آن اتفاق می‌افتد. البته این خوشی زودگذر می‌تواند صدمات جبران ناپذیری را به بدن وارد کند. مصرف کردن این قرص نیز به شیوه‌های مختلفی انجام می شود.

آمفتامین

استنشاق یا تزریق از روش‌های مصرف قرص اکستازی است که البته کمتر مرسوم هستند. زمانی که فرد این قرص را مصرف می‌کند، جذب آن در سیستم گوارش به سرعت انجام می‌شود. به همین جهت آثار ناشی از قرص، زمان بسیار کوتاهی، اثرات خود را نشان می دهد. با توجه به ویژگی‌هایی که در این قرص وجود دارد،‌ اعتیاد به آن می‌تواند زندگی عادی فرد را  مختل نماید. با توجه به اثرات منفی این قرص، باید برای ترک آن یک برنامه‌ریزی درست با کمک متخصص این رشته انجام گیرد.

بیشتر بخوانید: عوارض ناشی از ترک شیشه چیست؟ 

اکستازی چه مدت در بدن می‌ماند؟

زمانی که فرد قرص اکستازی مصرف می‌کند، جذب آن از طریق معده و روده انجام می‌شود و ترکیبات وارد جریان خون می‌شوند. این ترکیبات مغز را وادار می‌کند که مواد شیمیایی مختلفی ترشح نماید. در این حالت هورمون‌هایی مثل دوپامین، نورآدرنالین و سرتونین ترشح می‌شوند که باعث ایجاد حس سرخوشی در فرد می‌شوند. تاثیرات قرص اکستازی موقت است و تا ۶ ساعت در بدن مصرف کننده باقی می ماند. بعد از این بازه زمانی ۶ ساعته، بدن دوباره به حالت عادی خود بربازمی گردد.

(برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد با کلینیک مهر با شماره 07642228010 تماس بگیرید.)

هر چقدر که زمان از مصرف قرص بگذرد، تاثیرات آن کمتر می‌شود. با توجه به اثرات مخربی که انواع قرص اکس بر روی مغز دارد، شخص معتاد بخش زیادی از توانایی‌های مغزی خود را از دست می‌دهد. از همین رو هر چقدر که سریع‌تر روند بهبودی آغاز شود، شخص بهتر می‌تواند برای درمان خود اقدام نماید. اگر بیمار اراده محکمی داشته باشد، می‌تواند با یک برنامه‌ریزی درست از شر اعتیاد رهایی یابد.

آیا اکستازی اعتیادآور است؟

معمولا بیش از ۶۰ درصد کسانی که قرص اکستازی مصرف می‌کنند به آن معتاد می‌شوند. به طور کلی ترکیبات آمفتامینی می‌تواند باعث بروز اعتیاد در فرد شود که قرص اکس نیز دقیقا یکی از همین موارد است. از آنجایی که این قرص احساس سرخوشی برای فرد ایجاد می‌کند، شخص برای تجربه آن حس باز هم مصرف خواهد کرد، اما زمانی که مدتی از مصرف فرد می‌گذرد، دیگر لذت اولیه در اکستازی وجود نخواهد داشت.

بیشتر بخوانید: علائم خماری هروئین چند روز است؟

به همین علت، فرد دوز مصرف خود را بالاتر می‌برد که منجر به اعتیاد خواهد شد. مواردی مانند احساس افسردگی و خستگی مفرط، نشانه‌هایی از اعتیاد به اکستازی هستند.

همچنین کسانی که انواع قرص اکس را  مصرف می‌کنند، برای تمرکز کردن و گرفتن تصمیم‌های مختلف، دچار اختلال خواهند شد. همه این موارد نشان می‌دهد که مشکلات قرص اکس چیست و تا چه اندازه مخرب است. در صورتی که فردی به این قرص اعتیاد پیدا کند، باید طی یک دوره درمانی آن را ترک نماید. 

کلینیک ترک اعتیاد در میناب

عوارض مصرف قرص اکستازی

طور قطع مصرف این مخدر دارای عوارض زیادی است که هر کدام از آن‌ها می‌توانند آسیب زیادی به فرد وارد کنند. حالت تهوع و استفراغ یکی از عوارض شایع قرص اکستازی است که معمولا در اکثر افراد رخ می‌دهد. همچنین تاری دید مشکل دیگری است که گریبانگیر فرد معتاد می‌شود. در کنار تاری دید می‌توان به سرگیجه نیز اشاره نمود. در ادامه بعضی دیگر از عوارض مهم مصرف قرص اکس را بیان می‌کنیم:

تعریق زیاد بدن

عدم تمرکز ذهنی

اضطراب و افسردگی شدید

ایجاد توهمات ذهنی

ایجاد اختلال در خواب

ایجاد تنش عضلانی

بیشتر بخوانید: شیشه چه تفاوتی با کوکائین دارد؟ 

کلینیک ترک اعتیاد مهر میناب اولین مرکز خصوصی ترک اعتیاد در شهرستان میناب به سرپرستی دکتر مهدی افشاری با سابقه 4000 بیمار تحت درمان از بدو تاسیس تاکنون، آماده ارائه خدمات تخصصی از جمله سم زدایی درمان نگهدارنده با استفاده از متادون، اپیوم و بوپره نورفین مشاوره فردی و خانوادگی گروه درمانی در میناب می باشد. این مرکز با کادری متخصص، با تجربه و کارآمد و محیطی کاملا تخصصی، آماده است تمام تبحر و توانایی خود را در خدمت عزیزان مورد نیاز به ترک اعتیاد قرار دهد.

(برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد با کلینیک مهر با شماره 07642228010 تماس بگیرید.)

تمامی این عوارض به فرد معتاد ضربه می‌زند و زندگی عادی او را مختل می سازند. مصرف قرص اکس باعث می‌شود تا دمای بدن بالا برود. به همین جهت، تعریق زیادی صورت می‌گیرد که باعث کاهش آب بدن خواهد شد.

کم آب شدن بدن می‌تواند نتایج ناخوشایندی به دنبال داشته باشد که مشکلات کلیوی نمونه‌ای از آن‌ است. با توجه به عوارض منفی قرص اکستازی، بهتر است برای پیش بردن روند درمان از کمپ ترک اعتیاد کمک گرفته شود.

ترک اعتیاد در میناب

روش ترک اکس

به طور کلی تا به حال برای ترک قرص اکس دارویی ساخته نشده است. اعتیاد به قرص اکستازی بیشتر مربوط به ذهن فرد است. به همین جهت، برای ترک قرص بیشتر باید بر روی مسائل روانی کار کرد. دلایلی زیادی برای بروز این مشکل وجود دارد که باید آن‌ها را به صورت ویژه بررسی نمود. بهترین راه این است که دلیل زیربنایی مصرف قرص اکس بررسی شود. بسیاری از افراد به دلیل داشتن مشکلات متعدد به مصرف قرص روی می‌آورند تا از این طریق خود را آرام کنند.

بیشتر بخوانید: شیره تریاک چیست؟ 

این در حالی است که صدمه بیشتری به خود وارد می کنند. به طور کلی، بهترین راه برای ترک این قرص،مراجعه به کمپ ترک اعتیاد است. زمانی که فرد، افراد دیگر را با‌ مشکل مشابه خود می‌ بیند، انگیزه بیشتری برای ترک خواهد داشت. از طرفی در فضای کمپ‌ آموزش‌های سازنده‌ای داده می‌شود که می‌تواند زمینه ذهنی ترک اعتیاد را برای فرد به وجود آورد.

حضور در فضاها و جلسات گروهی، می‌تواند روحیه بیمار را برای ترک تقویت نماید. پس بهتر است که از این راهکار برای ترک استفاده شود. با ترک کردن قرص اکس می‌توان از بروز مشکلات ذهنی بیشتر جلوگیری کرد.

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 


×

چطور میتونم کمکت کنم؟