⚜اثرات کوتاه مدت مصرف هروئین چیست؟ 07642228010

⚜اثرات کوتاه مدت مصرف هروئین چیست؟ 07642228010

1402/4/7 61 0

⚜اثرات کوتاه مدت مصرف هروئین چیست؟ 07642228010

با مصرف هروئین، احساسات خوشایندی در افراد بوجود می آید و همین حالات باعث گرایش مجدد فرد به مصرف خواهد شد.

اثرات کوتاه مدت مصرف هروئین چیست؟

با مصرف هروئین، احساسات خوشایندی در افراد بوجود می آید و همین حالات باعث گرایش مجدد فرد به مصرف خواهد شد. تاثیرات این ماده مخدر بسیار فرار و کوتاه مدت است و حداکثر تا یک دقیقه تداوم خواهد داشت و فرد برای تجربه مجدد آن مجبور است میزان مصرف خود را افزایش دهد، چون دچار حالت تحمل شده و تاثیرات مصرف هروئین کاهش یافته است.

(برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد با کلینیک مهر با شماره 07642228010 تماس بگیرید.)

تاثیرات مصرف این ماده مخدر باعث کاهش احساس اضطراب، خشونت، پرخاشگری و بیقراری می شود، اما این احساسات موقتی است و به سرعت با علائم محرومیت و درد بیشتر جایگزین می‌شود و فرد برای رهایی و جلوگیری از دردهای ایجاد شده در اثر علائم محرومیت مجبور به افزایش مصرف می باشد. 

هروئین

علت وابستگی افراد به مصرف هروئین 

امکان مصرف هروئین توسط افراد مستعد در موقعیت‌های متعدد بیشتر است، یکی از این موارد، مصرف تفریحی یا آزمایشی هروئین به دلیل اصرار دیگران و در اکثر موارد، گروه هم‌سال است، اما فردی که به دلایل گوناگون یک‌ بار مصرف هروئین را تجربه ‌کند، ممکن است بارها و بارها به منظور تجربه احساس خوشایند اولیه، به شکل وسواسی و بی‌اختیار به مصرف و در نتیجه اعتیاد به آن کشیده شود؛ در این مرحله چون بدن دیگر تحمل دوری از مواد را ندارد، شاید به سه یا چهار مصرف در روز نیاز داشته باشد.

بیشتر بخوانید: اثرات بلند مدت مصرف هروئین چیست؟

علائم مصرف هروئین 

مهم ترین عوارض و نشانه های مصرف هروئین عبارتند از:

رخوت و سنگینی

آبسه‌ها یا ورم‌های چرکی

سرخوشی بیش از حد

مردمک‌های جمع شده

خارش شدید پوست

زخم‌های متعدد در بازوها و پاها

متوقف شدن دردهای جسمانی

تهوع و استفراغ

تعریق زیاد

تکرر ادرار

خشکی دهان

تنفس کند

ترک اعتیاد در میناب

بعضی وسایل مصرف هروئین در محیط زندگی فرد نیز می تواند نشانه مصرف این ماده مخدر باشد، مهمترین آنها عبارتند از:

پودر جوهر لیمو

آبلیمو

تکه های کوچک زرورق سوخته یا دستمال کاغذی

تکه های باریک مقوای نیم سوخته

بسته های کوچک بادکنکی هروئین

سرنگ مستعمل

بیشتر بخوانید: نشانه های رفتاری و روانی اعتیاد به هروئین

کیسه های کوچک نایلونی با ته مانده هروئین

اسکناس لوله شده برای مصرف استنشاقی

نوار لاستیکی برای بستن رگ ها

اثرات مصرف هروئین

مصرف‌کنندگان معمولا برای ساعات طولانی خواب‌آلود و کسل می‌شوند و عملکرد ذهنی آنها به‌خاطر تاثیر هروئین روی سیستم عصبی مرکزی مختل می‌شود، کارکرد قلبی عروقی کند می شود و در بعضی افراد، مصرف این ماده به واکنش حاد هروئین منجر می شود. مشخصه این اختلال، شروع ناگهانی و حاد علائم مربوط به فروپاشی کارکرد سیستم قلبی و عروقی است که می‌تواند باعث مرگ شخص شود. جدی‌ترین اثر فیزیولوژیکی هروئین، افت تنفسی است؛ وقفه تنفسی متداول ترین علت مرگ به علت مصرف بیش از حد هروئین است.

مضرات مصرف هروئین

در مورد مضرات مواد مخدر باید گفت؛ مضرات مصرف مواد مخدر تنها به شخص مصرف کننده محدود نمی‌شود و چون تزریق، شایع‌ترین روش مصرف این ماده مخدر است ممکن است باعث انتقال بیماری های مختلف به سایرین شود. به عنوان نمونه، تزریق هروئین یکی از مهم‌ترین علل ابتلاء و گسترش ویروس HIV و ایدز در کشور است. 

بیشتر بخوانید: نشانه های رفتاری و روانی اعتیاد به گل

کلیه اقشار جامعه به‌ویژه نوجوانان در خطر بیشتری قرار دارند، کاملا ضروری است که والدین آن‌ها، با این مخدر و ویژگی‌هایشان آشنایی کافی داشته باشند و با آگاهی از مضرات آن از خود وفرزندانشان در برابر این ماده خطرناک مراقبت کنند.

با کمال تاسف، امروزه استعمال استنشاقی، در میان جوانان بیشتر از روش‌های دیگر مصرف هروئین شایع شده که دو دلیل عمده را می توان ذکر کرد:

 ایمن‌تر بودن این روش در برابر بیماری‌های عفونی 

گریز از برچسب اجتماعی معتاد تزریقی بودن

اما جوانان باید بدانند این روش نیز بدون خطر نیست و همه روش‌های مصرف هروئین، علاوه بر آن‌که چنین ماده خطرناکی را وارد بدن می کند، عوارض خاص خود را نیز به‌همراه دارد. از جمله این عوارض می توان ناراحتی‌های تنفسی و مشکلات ریوی که بیشتر در اثر مصرف استنشاقی این مخدر ایجاد می‌شود ذکر کرد.

کلینیک ترک اعتیاد مهر میناب اولین مرکز خصوصی ترک اعتیاد در شهرستان میناب به سرپرستی دکتر مهدی افشاری با سابقه 4000 بیمار تحت درمان از بدو تاسیس تاکنون، آماده ارائه خدمات تخصصی از جمله سم زدایی درمان نگهدارنده با استفاده از متادون، اپیوم و بوپره نورفین مشاوره فردی و خانوادگی گروه درمانی در میناب می باشد. این مرکز با کادری متخصص، با تجربه و کارآمد و محیطی کاملا تخصصی، آماده است تمام تبحر و توانایی خود را در خدمت عزیزان مورد نیاز به ترک اعتیاد قرار دهد. آدرس ما : هرمزگان-میناب - میدان شهدا بلوار امام خمینی - جنب داروخانه دکتر زارع-کلینیک ترک اعتیاد مهر میناب

بیشتر بخوانید: نشانه های رفتاری و روانی اعتیاد به تریاک

اثرات هروئین بر روی مغز 

در فاصله اندکی پس از مصرف هروئین، این ماده از سدهای خونی مغز عبور می‌کند و در مغز به سرعت به مرفین تبدیل می شود و به گیرنده‌های افیونی که مسئول کنترل درد هستند می‌چسبد و نواحی خاصی در مغز که مسئول ایجاد احساسات خوشایند هستند فعال می‌ کند.

علت اعتیاد آور بودن بیش از حد هروئین این است که به سرعت وارد مغز می‌شود و جایگزین اپیوئیدهای طبیعی مغز می شود  که مصرف مکرر آن باعث ایجاد وابستگی به مصرف این ماده می‌شود. زمانی که وابستگی جسمانی به هروئین شکل گرفت و بدن به مصرف این ماده عادت کرد، نرسیدن مواد به مغز باعث بروز سریع و ناگهانی علائم محرومیت از مواد در فرد می‌شود و نیاز به مصرف به صورت مکرر تکرار می شود.

کلینیک ترک اعتیاد در میناب

علل اعتیاد به هروئین 

هروئین می‌تواند به‌سرعت به مغز برسد؛ اعتیاد پیدا کردن به آن نیز بسیار آسان است و با یک یا دو بار مصرف هروئین و مشتقات آن، امکان عدم توانایی از مصرف بیشتر این ماده سخت خواهد شد، چون بلافاصله پس از مصرف هروئین، شادی و احساس خوبی به انسان دست می دهد و برای چند ساعت این حس ایجاد می شود که سرعت جهان کاهش یافته است، برای بعضی نیز برخی از این لحظات مانند تجربه یک رویاست.

بیشتر بخوانید: علائم شناخت وابستگی به گل

هروئین مانع از رسیدن پیام‌های درد به بدن می‌شود و ضربان قلب و تنفس را کند می‌کند. در حالت اوردوز، تنفس متوقف می‌شود و فرد می‌میرد. بسیاری از افراد به دلیل اضطراب، نگرانی و سایر عوامل استرس‌زا به مصرف هروئین روی می آورند. مطالعات نشان داده است، ۷۵ درصد از افرادی که هروئین مصرف می‌کنند دچار مشکلات روانشناختی مانند افسردگی، کمبود توجه، بیش فعالی یا اختلال دوقطبی هستند.

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 


×

چطور میتونم کمکت کنم؟