روش های درمانی جایگزین داروهای افیونی 07642228010

روش های درمانی جایگزین داروهای افیونی 07642228010

1401/12/7 131 0

روش های درمانی جایگزین داروهای افیونی 07642228010

مواد مخدر در اصل موادی که پس از مصرف شخص، تغییراتی در مغز و روحیه شخص ایجاد می کند و عکس العمل غیر عادی و رفتاری خارج از اراده فرد را در پی دارد

روش های درمانی جایگزین داروهای افیونی

مواد مخدر چیست؟

مواد مخدر در اصل موادی که پس از مصرف شخص، تغییراتی در مغز و روحیه شخص ایجاد می کند و عکس العمل غیر عادی و رفتاری خارج از اراده فرد را در پی دارد، این مواد هر کدام تاثیرات مختلف و مخربی بر روی بدن معتاد می گذارد، جبران این تخریب بسیار سخت می باشد و تا زمان بسیار زیادی فرد بیمار با آنها درگیر خواهد بود. در عصر حاضر بیشترین مواد مخدر مصرفی از نوع قرص های روان گردان است که بیشترین تخریب را بر روی مغز می گذارد. 

داروهای افیونی

شخص گرفتار مصرف مواد مخدر که قصد ترک اعتیاد دارد و امیدوار به درمان اعتیاد خود می باشد، با قطع مواد مخدر علائم بسیار ناخوشایندی را تجربه می کند که به شرح زیر است:

کم و زیاد شدن فشار خون

شنیدن صدا ها با تن بسیار بلند

درد مفاصل و عضلات

سفت شدن عضلات

تب و لرز

تغییر در رفتار و گفتار

خمیازه زیاد

کم شدن واکنش ها زمان تحریکات دردناک

افزایش سایز مردمک

اختلال در فشار خون

درد در استخوان ها

بیشتر بخوانید: درمان اعتیاد به مواد افیونی 

ترک اعتیاد چیست؟

ترک اعتیاد مجموعه اقداماتی است که برای رهایی فیزیکی و روانی فرد از دام اعتیاد به کار گرفته می شود تا فرد معتاد، مصرف مواد مخدر را قطع کند و به زندگی سالم و طبیعی قبل از اعتیاد بازگردد.

درمان اعتیاد یا ترک اعتیاد در فرهنگ عامیانه به بازگشت فرد به شرایط سالم و طبیعی جسمانی و روانی قبل از بیماری اعتیاد گفته می شود. ممکن است هدف از درمان اعتیاد ترک کامل ماده مخدر، کاهش میزان مصرف یا دفعات مصرف و یا محدود کردن مصرف به زمان ها و موقعیت های خاص باشد.

(برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد با کلینیک مهر با شماره 07642228010 تماس بگیرید.)

بهترین روش ترک اعتیاد

بعضی از بیماران همواره اعتیاد خود را انکار می کنند و بر این باورند که به مصرف مواد مخدر وابسته نیستند و هرگاه اراده کنند می توانند مصرف مواد را قطع کنند. ترک اعتیاد در این بیماران بسیار دشوار است چون گام اول در ترک اعتیاد؛ پذیرش بیماری و یافتن راهکار برای درمان بیماری است.

دسته دیگری از بیماران، بیماری خود را پذیرفته اند و به دنبال راهی برای رهایی از آن هستند. برخی از این افراد بارها اقدام به ترک اعتیاد کرده اند ولی پس از مدتی دوباره به دلایل مختلف به مصرف مواد پرداخته اند. 

بیشتر بخوانید: ترک مواد افیونی 

انتخاب روش ترک اعتیاد و پیدا کردن یک مرکز ترک اعتیاد معتبر نیاز به تحقیق دارد، یکی از دلایل شکست در ترک اعتیاد، انتخاب روش درمان اشتباه است و اصلی ترین دلیل شکست در ترک اعتیاد نادیده گرفتن جنبه روانی بیماری است.

مواد افیونی

وقتی یک فرد به مصرف یک یا چند ماده مخدر وابسته شود، علاوه بر وابستگی جسمانی، از نظر روانی هم به مصرف ماده مخدر وابسته خواهد شد. بیشتر افرادی که به بیماری اعتیاد گرفتار شده اند، حداقل به یک یا چند بیماری روانی و اختلال شخصیت دچارند، روش درست ترک اعتیاد باید علاوه بر ترک جسمانی و فیزیکی بیماری، به جنبه های روانی آن نیز توجه داشته باشد و پس از ریشه یابی بیماری ها و دلایل روانی وابستگی به این بیماری، به رفع و درمان علمی و اصولی آنها بپردازد.

روش های ترک اعتیاد

اگر فردی پس از مصرف یک ماده مخدر به مدت طولانی، مصرف آن را قطع کند با مشکلات جسمانی و روانی مختلفی مانند خماری و علائم ترک مخصوص به آن ماده مخدر روبرو می شود. میزان شدت این نشانه ها بستگی به نوع ماده مخدر، مدت مصرف، میزان مصرف و مواردی از این دست دارد. یک روش ترک اعتیاد موثر و اصولی برای مقابله با نشانه های ترک و هموار ساختن راه دشوار ترک بیماری اعتیاد به شخص کمک خواهد نمود.

بیشتر بخوانید: تاثیر دارویی داروهای افیونی

ترک اعتیاد به صورت شخصی و در منزل به دلیل عدم آشنایی و آگاهی فرد به ترک اصولی اعتیاد منجر به شکست خواهد شد. بهترین اقدام در جهت ترک اعتیاد مراجعه به کلینیک ها و مراکز ترک اعتیاد معتبر و با تجربه مفید و زیر نظر افراد متخصص می باشد.

برای ترک اعتیاد، فرد معتاد با مراجعه به یک مرکز ترک اعتیاد معتبر و کسب مشاوره، شرایط خود را توضیح دهد و مشاور با در نظر گرفتن جنبه های مختلف بیماری و نوع اعتیاد، بهترین روش را برای درمان بیماری فرد انتخاب می کند. انتخاب روش ترک اعتیاد بستگی به نوع ماده مخدر، مدت مصرف، شرایط جسمانی و روانی فرد و میزان مصرف دارد و روش یکسانی برای تمامی افراد وجود ندارد. ممکن است روشی که برای ترک بیماری اعتیاد در یک فرد موثر باشد و برای شخص دیگر جواب عکس داشته باشد.

ترک اعتیاد امری بسیار تخصصی است و بیمار باید در کمپ ترک اعتیاد به صورت شبانه روزی تحت نظر متخصصین قرار بگیرد. کلینیک ترک اعتیاد مهر میناب با برسی دقیق نوع مواد مخدر، مدت زمان مصرف و وضعیت جسمانی فرد معتاد، بهترین نسخه را زیر نظر پزشک متخصص تنظیم می کند و طول دوره سم زدایی بدن تا ترک قطعی اعتیاد را به دقت با کادر مجرب و فرهیخته تا ترک کامل اعتیاد همراه با بیمار در تمام مراحل همراه خواهد بود.

دارو درمانی

در روش دارو درمانی از داروهای جایگزین برای ماده مخدر مورد مصرف در فرد معتاد استفاده می شود. از معروفترین این داروها می توان به متادون و بوپرنورفین یا همان ب ۲ اشاره نمود. باید تجویز و مصرف این داروها فقط با نظر پزشک و در شرایط خاص باشد. 

این داروها برای مدت محدود و در شرایط خاص تجویز می شود، مصرف این داروها نه تنها به درمان اعتیاد کمک نمی کند، بلکه فرد معتاد به مصرف این داروها وابسته خواهد شد. با توجه به اعتیادآور بودن این داروها، ترک این داروها نسبت به ماده مخدر مورد مصرف بیمار سخت تر و در برخی موارد غیرممکن خواهد بود. در روش دارودرمانی هم مانند روش سقوط آزاد به جنبه های روانی بیماری اعتیاد توجهی نمی شود.

بیشتر بخوانید: آشنایی با درمان اختلال مصرف مواد افیونی با استفاده از بوپرنورفین

آدرس ما : هرمزگان-میناب - میدان شهدا بلوار امام خمینی - جنب داروخانه دکتر زارع-کلینیک ترک اعتیاد مهر میناب

روش سقوط آزاد

برخی از خانواده ها به محض اطلاع از بیماری اعتیاد در فرزند خود، واکنش شدیدی نشان می دهند و اقدام به طناب پیچ کردن و حبس فرد می کنند و انتظار دارند ظرف چند روز بیماری اعتیاد را درمان کنند. اما در اکثر موارد این روش به شکست منجر می شود و فرد بیمار در اولین فرصت دوباره به مصرف مواد مخدر اقدام خواهد نمود.

در این روش جنبه های روانی و مشکلات شخصیتی فرد که باعث بیماری اعتیاد شده اند در نظر گرفته نمی شود و فقط به ترک جسمانی مواد آن هم با روشی غیر علمی و اصولی پرداخته می شود. بعضی مواقع با انتقال اجباری فرد معتاد به کمپ های غیر مجاز ترک اعتیاد، نه تنها اعتیاد فرد درمان نمی شود، بلکه وضعیت بدتر می شود و بیمار از نظر جسمی و روحی با آسیب های جدی مواجه خواهد شد.

ترک اعتیاد در میناب

ترک اعتیاد به همراه روان‌ درمانی

استفاده از روان درمانی همراه با سایر روش ها بهترین روش ترک اعتیاد می باشد، بخصوص اگر درمان در یک مرکز ترک اعتیاد معتبر و تحت نظر افراد متخصص و باتجربه صورت گیرد. ریشه یابی و درمان مشکلات روانی که باعث ایجاد بیماری اعتیاد در فرد شده است، به همراه جلسات مشاوره فردی و گروهی تحت نظر روانشناس و پزشک متخصص به درمان قطعی و اصولی این بیماری کمک خواهد کرد و خطرات و مشکلاتی را که فرد با آنها درگیر است را به شدت کاهش خواهد داد.

(برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد با کلینیک مهر با شماره 07642228010 تماس بگیرید.)

کاهش مصرف و ترک تدریجی

در این روش دوز مصرف در فرد معتاد در دوره زمانی طولانی کم می شود و کم کم قطع می گردد. با توجه به ترک تدریجی ماده مخدر، این روش نسبت به روش های مذکور بهتر است ولی اگر به بررسی و برطرف کردن مشکلات و جنبه های روانی بیماری اعتیاد توجه نشود، احتمال بازگشت بیماری در این روش نیز وجود خواهد داشت.

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 


×

چطور میتونم کمکت کنم؟