اثرات و عوارض مواد مخدر - ترک اعتیاد در میناب 07642228010

اثرات و عوارض مواد مخدر - ترک اعتیاد در میناب 07642228010

1401/9/3 142 0

اثرات و عوارض مواد مخدر - ترک اعتیاد در میناب 07642228010

در بسیاری از اوقات تصور افراد از مواد اعتیاد آور این است که همه مواد مخدر هستند در صورتی که مواد اعتیاد آور بر اساس تاثیرات و عوارض دسته بندی می شوند.

اثرات و عوارض مواد مخدر

ماده مخدر چیست؟

مواد اعتیادآور دارای سه دسته اصلی هستند که عبارت است از :

مواد مخدر

مواد محرک

مواد توهم زا

متادون در میناب

در بسیاری از اوقات تصور افراد از مواد اعتیاد آور این است که همه مواد مخدر هستند در صورتی که مواد اعتیاد آور بر اساس تاثیرات و عوارض دسته بندی می شوند.  مهمترین تفاوت این سه دسته در نحوه تاثیرشان بر سیستم عصبی و بدن افراد می باشد. اعتیاد یک بیماری چند وجهی روحی و روانی است که ذهن، مغز و بدن فرد را هدف قرار می‌دهد و باعث ایجاد تغییراتی در افراد و همچنین بروز بیماری می شوند.

عوارض روانی مصرف مواد مخدر

بر هم خوردن تعادل روانی، عدم توجه به اصول و مقررات جامعه، ضعف اراده، از بین رفتن احساس مسئولیت، عصیانگری،  بیقراری، ایجاد احساسات خصومت‌زا، اختلال در خواب، اضطراب دائم و احساس بی کفایتی و تنهایی، بروز انواع بیماری‌ها و اختلالات روانی.

عوارض خانوادگی مصرف مواد مخدر

نابسامانی خانوادگی، عدم تربیت صحیح فرزندان،  محدود شدن روابط خانوادگی، افت سطح فرهنگ اجتماعی و اقتصادی خانواده، خشونت در خانواده،گسترش طلاق و کاهش آمار ازدواج.

عوارض اجتماعی مصرف مواد مخدر

عدم احساس مسوولیت نسبت به خانواده و جامعه، سطحی و تصنعی شدن روابط اجتماعی و دوری از پیوندهای مستحکم عاطفی، مصرف کننده شدن، نشر بیماری های واگیر و خطرناک مثل ایدز و هپاتیت، گسترش جرم و جنایت، محروم شدن نسل آینده از تربیت صحیح و ایجاد مشاغل کاذب.

تاثیر مواد مخدر بر بدن افراد

عوارض مواد مخدر بر مغز

مواد مخدر بیشترین تأثیر مخرب و منفی را بر روی مغز می گذارد، این مواد بر روی گیرنده‌هایی در مغز اثر می گذارد، این گیرنده‌ها به ۳ دسته تقسیم می‌شوند:

اثر مواد مخدر بر گروه اول باعث تنظیم و کاهش احساس درد، کاهش فعالیت مرکز تنفس، یبوست و اعتیاد می‌شود.

اثر بر گیرنده‌های دوم سبب کاهش احساس درد و افزایش حجم ادرار می‌شود.

اثر مواد مخدر بر گیرندهای گروه سوم احساس درد را کاهش می دهد.

مواد مخدر پس از مصرف وارد سیستم ارتباطی مغز می شود و فرایند عادی ارسال، دریافت و پردازش اطلاعات از سوی سلول های عصبی را مختل می ساز. ساختار شیمیائی برخی از مواد مخدر از جمله ماری جوانا و هروئین شبیه نورون های فرستنده طبیعی مغز است که نورون‌ها را تحریک می کند.

شباهت ساختار شیمیائی این گونه مواد مخدر به نورون های فرستنده طبیعی، باعث می شود سلول های گیرنده مغز فریب بخورند و اجازه دهند تا مواد مخدر وارد سلول های عصبی شود و آنها را تحریک کند.

گرچه ساختار شیمیائی این گونه مواد مخدر شبیه ساختار مواد شیمیائی مغز است اما سلول های عصبی مغز را به طور طبیعی تحریک و فعال نمی کنند و باعث جریان پیام های غیر عادی در شبکه عصبی مغز می شوند. برخی دیگر از مواد مخدر از جمله آمفتامین و کوکائین باعث ایجاد مقدار بسیار زیادی نورون های فرستنده طبیعی توسط سلول های عصبی مغز می شوند و یا از گردش عادی این مواد شیمیائی در مغز جلوگیری می نمایند.

چنین اختلالی باعث ایجاد یک پیام بسیار قوی در مغز می شود تا کانال های ارتباطی مغز مختل شود. تفاوت میان طنین پیام طبیعی و پیامی که بر اثر مصرف این گونه مواد مخدر در مغز ایجاد می شود مانند تفاوت میان سخنانی است که کسی در گوش شما زمزمه می کند و صدای فریاد در برابر میکروفون است.

مصرف مواد مخدر عوارض و اختلالات شدیدی را در سیستم ارتباطی و مسیر انتقال و نحوه دریافت پردازش طبیعی نورونها در مغز افراد و سیستم عصبی آنها بوجود می آورد که مهمترین آنها عبارتند از :

تاثیر مخرب بر انتقال دهنده های عصبی مانند دوپامین

اثرات مخرب بر گیرنده های عصبی نوع دوم

تاثیرات مخرب بر گیرنده های عصبی مرتبط با درد

پیدایش علائم روان پریشی

کاهش فعالیت مرکز تنفس

افزایش حجم ادرار

بوپر در میناب

تغییر وزن

بر اساس نوع ماده مخدر مورد مصرف، یکی از تاثیرات مخرب بسیاری بر مصرف کننده کاهش یا افزایش ناگهانی وزن می باشد. به عنوان نمونه ماده محرک شیشه که جزو مواد محرک طبقه‌بندی می‌شود باعث ایجاد لاغری و از بین رفتن اشتها در افراد می‌شود. در مواردی افراد سودجو در قرص های لاغری که بدون مجوز توزیع می شود، مقداری از این ماده محرک را اضافه می کنند و افراد را در دام اعتیاد گرفتار می‌کنند. 

عفونت دستگاه تنفسی

یکی دیگر از شایع‌ترین مشکلات افراد معتاد در مصرف مواد مخدر به صورت کشیدنی و تدخینی ، اختلالات و مشکلات ریه است که به صورت سرفه های مزمن، خونریزی مجاری تنفسی، التهاب قفسه سینه و سرطان ریه بروز می کند. 

مشکلات گوارشی

عوارض دیگر مصرف مواد مخدر کاهش شدید آب بدن و به دنبال آن انواع مشکلات گوارشی است که معمولا یبوست می باشد. از دیگر مشکلاتی که دستگاه گوارش با اعتیاد به مواد مخدر به آن مبتلا می شود اسهال، حالت تهوع و استفراغ است.

کاهش قدرت سیستم دفاعی

مصرف مواد مخدر به صورت کلی به بدن و سیستم های کارکردی آن آسیب‌های جدی وارد می آورد و احتمال ابتلا به انواع بیماری‌های عفونی در پی کاهش چشمگیر قدرت سیستم ایمنی بدن افزایش می یابد که می تواند منجر به مرگ شود. 

آسیب به دهان و دندان

یکی از و جدی ترین عوارض مصرف مواد مخدر، آسیب به دهان و دندان است. این آسیب در مواد تدخینی یا کشیدنی بر دهان و دندان ، تاثیرات جدی‌تری ایجاد می کند. در استفاده از برخی مواد مخدر جویدنی مانند ناس نیز عفونت های دهان و لثه شدید در افراد ایجاد می گردد.

مشکلات پوستی

لکه دار شدن پوست بدن در اثر مصرف مواد مخدر از شایع ترین عوارض مصرف مواد مخدر و اعتیاد به انواع مواد اعتیاد آور است، مصرف مواد مخدر باعث افزایش فشار خون و تپش قلب در افراد می شود که رگ های بدن را تحت تاثیر قرار می دهد و رنگ پوست به مرور زمان تیره خواهد شد. برخی از مواد مخدر مانندهروئین و کراک  باعث مشکلات پوستی مانند خارش های شدید پوستی و حساسیت می شوند.

کاهش قوای جنسی

عوارض رایج در رابطه با مشکلات جنسی و اختلالات جنسی مرتبط با نیز از تاثیرات اعتیاد به مواد مخدر است. مواد افیونی مانند تریاک در کوتاه مدت می تواند مشکلات نعوظ را برطرف کند و منجر به طولانی تر شدن زمان انزال شود، اما همین مسئله در مردان آنها را به سمت مصرف بیشتر سوق می دهد و در دراز مدت تاثیر معکوس پیش می آید و به بی میلی جنسی می انجامد.

مصرف مواد محرک تاثیر شدیدی بر میزان عملکرد جنسی افراد دارد. مصرف شیشه به شدت و بصورت غیرطبیعی میل جنسی را بالا می‌برد که منجر به انجام رفتارهای جنسی پرخطر مانند تعدد شرکاء جنسی و برقراری روابط محافظت نشده و بدون کاندوم می شود که می تواند بیماری های مقاربتی در افراد را ایجاد و گسترش دهد.

کلینیک ترک اعتیاد مهر میناب اولین مرکز خصوصی ترک اعتیاد در شهرستان میناب به سرپرستی دکتر مهدی افشاری آماده ارائه خدمات تخصصی از جمله سم زدایی درمان نگهدارنده با استفاده از متادون، اپیوم و بوپره نورفین مشاوره فردی و خانوادگی گروه درمانی در میناب، با سابقه 4000 بیمار تحت درمان از بدو تاسیس تاکنون، تجربه و کارآمدی قابل توجهی کسب نموده است و آماده است تمام تبحر و توانایی خود را در خدمت عزیزان مورد نیاز به ترک اعتیاد قرار دهد.

اعتیاد به مواد مخدر و ابتلا به بیماری ها

تاثیر مواد مخدر بر بدن می تواند باعث کاهش قدرت سیستم ایمنی بدن شود که احتمال ابتلای افراد به بیماری های مزمن بسیار بیشتر بروز خواهد کرد. از جمله این موارد به نمونه هایی اشاره می کنیم:

سرطان

مصرف طولانی مدت مواد مخدر و اعتیاد به انواع مواد اعتیادآور دیگر  آسیب‌های جدی به قسمتهای مختلف بدن وارد می کند و باعث ایجاد انواع سرطان در فرد می شود که مهمترین آن سرطان ریه، سینه و پوست است.

بیماری های کبدی و کلیه

ورود مقادیر زیادی سم از طریق مصرف مواد مخدر به خصوص روش های تزریق آسیب های جدی به سیستم کبد و کلیه افراد معتاد به مواد مخدر و یا الکل ایجاد می کند. نارسایی کبد و کلیه از رایج ترین مشکلاتی است که افراد معتاد به الکل به آن مبتلا می شوند.

ایدز و اچ آی وی

افرادی که مواد مخدر را به صورت تزریقی استفاده می‌کنند و رابطه جنسی محافظت نشده دارند در اثر اعتیاد و این گونه روابط دچار بیماری ایدز می شوند. استفاده از سرنگ های مشترک برای تزریق مواد مخدر و روابط جنسی محافظت نشده از مهمترین طرق انتقال این بیماری هستند و افراد معتاد کاندیدای قویتری برای ابتلا به این بیماری ها هستند.

عوارض قلبی و عروقی

استفاده از مواد مخدر باعث افزایش احتمال سکته، رسوب چربی در عروق، گرفتگی رگهای قلب، تضعیف ماهیچه های قلبی و نامنظم شدن ضربان قلب افراد معتاد خواهد شد.

هپاتیت نوع سی

هپاتیت نوع سی یک نوع بیماری واگیردار کبدی است که افراد در هنگام مصرف مواد مخدر تزریقی و مشترک در معرض ابتلاء به آن قرار خواهند گرفت.

ترک اعتیاد در میناب

عوارض اعتیاد در دوران بارداری

تاثیر مواد مخدر بر بدن بانوان به خصوص در دوران بارداری امکان تولد زودهنگام، سقط جنین، وزن کم هنگام تولد و سایر مشکلات جسمی و روانی در نوزاد را افزایش می دهد. همچنین مادران معتاد می توانند فرزندان معتاد به دنیا بیاورند و آنها را در معرض خطر اعتیاد نوزادان قرار بدهند. پس از تولد نیز مادران معتاد از طریق شیر نوزاد خود را تحت تاثیر قرار می دهند و انواع اختلالات عصبی و رشدی را در فرزند خود شیوع می دهند.

مشکلات تنفسی

افراد معتاد به مواد مخدر کشیدنی مثل حشیش، سیگار، تریاک و غیره در معرض ابتلا به انواع بیماری‌های دستگاه های تنفسی و ریه از جمله برونشیت، سرطان ریه و آمفیزم قرار دارند.

آدرس ما : هرمزگان-میناب - میدان شهدا بلوار امام خمینی - جنب داروخانه دکتر زارع-کلینیک ترک اعتیاد مهر میناب

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 


×

چطور میتونم کمکت کنم؟